7) Uchovávání doutníků
Aby doutníky dosahovaly požadované kvality, musí být v evropských podmínkách uchovávány v kontrolovaném prostředí. Toto prostření nám zajistí, tzv. humidor. Tento tradičně slouží ke skladování doutníků. Humidory se původně vyráběly z cedrového dřeva jako celodřevěné, protože cedr pomáhá chuti a věku doutníků. Cedr také ideálně drží vlhkost, která je nutná pro udržování vlhkosti v humidoru na konstantní úrovni. V současné době jsou humidory vyráběny z novějších materiálů a jsou vykládány cedrovou dýhou lepenou na korpus humidoru. I ty nejdražší humidory na českém trhu jsou vyráběny jako kompozitní materiál a nejsou pouze z cedrového dřeva. I zde platí, že čím levnější humidor, tím horší je jeho kvalita. Přesto lze konstatovat, že všechny námi prodávané humidory si svoji základní funkci plní a to, aby doutníky byly uchovány v prostředí, které jim vyhovuje.
Doutníky je potřeba udržovat v 70% relativní vlhkosti a ideálně v teplotě 20° C, v těchto podmínkách nabízejí nejlepší kvalitu tabáku. Je samozřejmé, že nelze vždy docílit výše uvedených hodnot, ale je potřeba udržet doutníky ve vlhkosti v rozmezí 65 - 80 % a teplotě nepřesahující 30° C. Pokud jsou naplněny výše uvedené podmínky, tabák hoří plynule a chutná nejlépe, když doutník byl v tomto rozsahu. Suchý doutník hoří rychle a má drsné chuti. Moc vlhké doutníky je těžké udržet zapálené a dále pokud bude vysoká vlhkost působit dlouhodoběji, může začít v humidoru a na doutnících růst zelená plíseň. Tato je zcela nepřípustná!!! Můžete se setkat i s bílou plísní, tato ničemu nevadí a stačí ji jen otřít.
Humidory by se měl vždy pevně zavírat a poskytovat uzávěr, který udržuje humiditu (vlhkost) uvnitř na konstantní úrovni. Zvlhčovač je jediná součást humidoru, kterou lze docílit správné humidity. Pokud se začne hodnota vlhkosti v humidoru snižovat, může to být nějakou z těchto možností:
- do humidoru byly vloženy nové doutníky a tyto natáhly vlhkost, protože byly vyschlé. Zde stačí pouze počkat, až se zase vlhkost vrátí zpět na správnou hodnotu, v případě, že se během dnou dní vlhkost nevrátí zpět, je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače,
- humidor zůstal nedopatřením delší dobu nedovřený. Zde stačí počkat, zda se zase vlhkost vrátí zpět na správnou hodnotu, v případě, že se během několika hodin vlhkost nevrátí zpět, je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače,
- bez zjevné příčiny vlhkost v humidoru neustále klesá. Zde je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače.
Z vlastní zkušenosti doporučujeme standardní zvlhčovač jedenkrát za dva roky vyměnit. V polední době se na trhu objevily polymerové zvlhčovače, u těchto ještě jejich životnost nevíme.