eDoutniky.cz

-5) Zapálení doutníku

Prohřátí doutníku a jeho zapálení

  1. Po oříznutí začínáme doutník prohřívat od začátku až přibližně do dvou třetin doutníku a pomalu ho otáčíme, aby prohřátí proběhlo po celém objemu. (toto doporučujeme pouze zkušeným kuřákům)
  2. V poslední fázi se přistupuje k prohřátí konce doutníku až do jeho rozžhavení, kterému můžeme pomoci lehkým rozfoukáváním či pohybem doutníku.
  3. K úhlu, pod kterým se má doutník zapalovat, udává často literatura několik údajů. Logicky správným je 45o. Důležité je doutník nad vrcholem plamene pootáčet, aby se rozehřál stejnoměrně.
  4. Pro prohřívání, resp. zapálení, se používá několika způsobů. Největší tradici a použití mají sirky. Běžně se užívá velikost 91 mm – je z praxe velmi oblíbená pro zapalování velkých doutníků. Rozhodně neriskujete, že vám při delším zapalování ohoří prsty. Pro menší velikosti lze použít i doutníkových zápalek kratších velikostí. Vše závisí i na zkušenosti a zručnosti kuřáka. Tradičním, ale zřídka v běžném životě používaným je zapalování cedrovým dřívkem. Zcela nejobyčejnějším způsobem jsou různé zapalovače, ale mějme na paměti, že jen ty plynové (a popravdě řečeno pak ani už nezáleží na tom, zda se jedná o klasický zapalovač či tzv. plynový turbo vypalovač). Prostě řečeno – proti sirkám či cedrovému dřívku takový způsob není dostatečně hodný rituálu a zapalování doutníku ztrácí na svém kouzlu.